Inne

Jak prawidłowo układać kostkę brukową?

Kostka brukowa na stałe zagościła dziś na naszych podwórkach, podjazdach i tarasach. Zapewnia estetyczny wygląd, jest trwała, solidna i bardzo praktyczna. Prawidłowe jej ułożenie jest nieco skomplikowane i bez wcześniejszego przygotowania raczej niemożliwe. Łatwo tutaj o błędy, które później mogą być trudne do wyeliminowania.

Od czego zacząć?

Przed rozpoczęciem prac musimy przede wszystkim wybrać kolor i kształt kostki. Jest to tylko kwestia naszego gustu i nie ma wpływu na późniejsze wartości praktyczne. Dużo ważniejszą sprawą jest odpowiedni dobór grubości materiału. W zależności od przeznaczenia gruntu, kostkę brukową produkuje się o grubościach od 4 cm (dla nawierzchni dekoracyjnych o bardzo małym obciążeniu) do 10 cm (dla pojazdów ciężarowych, autobusów i innych ciężkich pojazdów).

Co dalej?

Kolejnym etapem są prace ziemne, o których więcej znajdziecie na
http://malbud.waw.pl/jak-ulozyc-kostke/ . Ich głębokość również uzależniona jest od przewidywanego użytkowania i obciążenia ruchem. W przypadku dużych powierzchni konieczne jest wykonanie instalacji odwodnieniowej. Bardzo ważna jest też podbudowa. Powinna być solidna i mocna. Po wymieszaniu ze sobą wilgotnego piasku i cementu, powierzchnia jest wyrównywana i zagęszczana. Na koniec zostaje już tylko montaż krawężników i układanie kostki brukowej, którą należy dobrze docisnąć do podłoża. Aby utrwalić ze sobą wszystkie elementy, kostkę posypuje się piaskiem kwarcowym.

Najczęściej popełniane błędy

Prawidłowe układanie kostki brukowej wymaga profesjonalnego podejścia. Zdarzają się błędy, które mogą uniemożliwiać jej późniejsze użytkowanie. Najczęściej są to:

  • brak badania geologicznego gruntu,
  • nieprawidłowa podbudowa,
  • błędy wykonawcze,
  • brak właściwego sprzętu i rutyna.

Układanie kostki brukowej wymaga jednak przede wszystkim dużej cierpliwości i siły fizycznej. Warto wziąć to pod uwagę, gdy decydujemy się na samodzielne wykonanie takich prac.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *