Rodzic

Gdzie szukać pomocy, jeśli nie potrafisz karmić?

Kiedyś, gdy kobiety miały problem z karmieniem noworodków, w wiosce zbierała się rada starszyzny i wybierała starsze kobiety, które odchowały już gromadkę swoich maluchów. W ten sposób powstawała rada specjalistek, które tak długo, jak było to konieczne pomagały młodej matce. Dziś jest poradnia laktacyjna.

Jak działa poradnia laktacyjna?

Skorzystanie z państwowych poradni laktacyjnych jest łatwe i można załatwić sobie i maluchowi wizytę już podczas pierwszej, obowiązkowej wizyty położnej w naszym domu. Wystarczy powiedzieć z czym ma się problem. Położna, która odwiedza nas w domu, zwykle w tydzień po powrocie ze szpitala, najpierw upewni się, że sama nie jest w stanie rozwiązać problemu i jeśli tak jest zapisze nas w kolejce do poradni. Czasem trzeba odczekać tydzień, czasem wizyta będzie w ciągu dwóch dni.

Jak wygląda wizyta w poradni laktacyjnej?

Poradnia laktacyjna może znajdować się w szpitalu, w klubie niedaleko ośrodka zdrowia lub w ośrodku zdrowia. Jeśli decydujemy się na skorzystanie z oferty prywatnie, konsultancka laktacyjna może przyjść do naszego domu. W trakcie wizyty przede wszystkim przeprowadzany jest wywiad, a następnie ordynuje się konkretne czynności pomocowe i w końcu trenuje praktycznie. W zależności od skali problemu, może skończyć się na jednej wizycie, a może do poradni będziemy musiały chodzić przez tydzień lub dwa. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, skali problemu i chęci naszego dziecka. Ważne, by się nie załamywać i nawet podczas niepowodzeń próbować dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *