Rodzic

Zasady wychowania dzieci

Prawidłowe wychowanie dzieci jest zadaniem łatwym tylko z pozoru. W rzeczywistości już kilkuletnie dzieci mogą sprzeciwiać się rodzicom czy wykazywać przejawy agresji, jeżeli przy ich wychowaniu nie zostaną zastosowane pewne reguły, które ułatwiają życie niejednemu rodzicowi.

Wypracowanie autorytetu

Pierwszą podstawową zasadą opieki nad dziećmi jest to, by widziały one w swoich rodzicach lub opiekunach pewnego rodzaju autorytet. Nie oznacza to oczywiście, że opiekun zawsze ma być przy dziecku pogodny i spokojny – to, aby pociecha widziała cały szereg emocji w procesie wychowania jest bardzo istotne – jednak w kontaktach z dziećmi należy przede wszystkim zachować opanowanie. Autorytet powinien być oparty na wzajemnym zaufaniu i dobrym kontakcie z dziećmi, a więc zastraszanie go czy groźby nie są dobrym sposobem na osiągnięcie porozumienia, a mogą jedynie rozwinąć relację opartą na strachu.

Każdy uwielbia nagrody

Maluchy wręcz uwielbiają być nagradzane. Nieważne czy nagrodą jest drobny upominek, czy słowna pochwała, każde z nich doskonale spełnia bowiem swoją funkcję, wywołując u dziecka dumę i motywując je do dalszych starań. Jeżeli więc pociecha posłusznie posprząta pokój lub wyjątkowo pomaga rodzicom w codziennych obowiązkach, warto nagrodzić ją za pomocą prezentu lub ulubionego deseru. Pielęgnuje to dobre nawyki, a kiedy dziecko czuje się szczęśliwe i docenione, w przyszłości chętniej będzie wykonywało polecenia rodziców. Nie należy jednak nagradzać dzieci za każdym razem, a jedynie wybiórczo, jako że może to u nich rozwinąć swojego rodzaju oczekiwanie nagrody i wykonywanie obowiązków tylko dla własnych korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *