Chyba nie ma rodziców, którzy nie popełniliby jakiś błędów wychowawczych. Na szczęście większość z nich nie jest aż tak zgubna w skutkach, trzeba jednak pamiętać o najważniejszym przesłaniu, które powinno towarzyszyć rodzicom bez względu na wiek dzieci: wychowanie to nie tresowanie. Dzieci mają prawo do autonomii oraz własnego zdania. Dzieci mogą odmówić rodzicom, nie zawsze muszą robić tak, jak chciałby rodzic.
Zbyt duża kontrola nad dzieckiem
Problem, jakim jest zbyt duża kontrola nad dzieckiem, może pojawić się już wtedy, gdy pociecha jest w wieku niemowlęcym. Przecież to właśnie wtedy rozpoczyna się wychowanie. Jeżeli rodzic zbyt mocno kontroluje dziecko, to nie pozwala mu nawet swobodnie eksplorować otoczenia, pełzać, a następnie raczkować po domu. Dziecko jest często wkładane do łóżeczka, rodzic chce je mieć po prostu na oku, a w ten sposób jest mu łatwiej kontrolować dziecko. Oczywiście, rodzice tłumaczą się wtedy względami bezpieczeństwa. Warto jednak uświadomić sobie, że to trochę bardziej złożony problem.
Nadmierna kontrola nad nastolatkiem
Okazuje się bowiem, że wraz z tym jak dziecko dorasta, rodzic wcale nie ogranicza swojej nadmiernej kontroli, pomimo tego, że dziecko coraz więcej wie o bezpieczeństwie. Trudno zatem uznać, że rodzic nie robi tego z trochę innych pobudek. Niektórzy rodzice są po prostu wyjątkowo lękowi, a ta cecha charakteru wpływa na podejmowane przez nich oddziaływania wychowawcze. Niestety, bardzo często zaszczepiają ten lęk w swoich dzieciach, tłumiąc ich naturalną potrzebę eksplorowania i poznawania świata. Zwykle w przyszłości nie kończy się to dobrze, bo rośnie kolejny lękowy człowiek, który boi się zbyt wielu rzeczy.