Wychowanie

Co robić, kiedy dziecko jest agresywne?

Charakter dziecka, choć w pewnym stopniu uwarunkowany genetycznie, przede wszystkim zależy od wychowania. Mimo to zdarza się, że choć jedno dziecko jest niezwykle spokojne, jego brat lub siostra całkowicie odbiega od niego charakterem. Co jednak zrobić, kiedy pociecha zachowuje się agresywnie wobec swojego rodzeństwa lub rodziców?

Przede wszystkim opanowanie

W kontaktach z dziećmi, a przede wszystkim tymi, które w jakiś sposób zachowują się niewłaściwie, bardzo ważne jest zachowanie spokoju. Wynika to z tego, że gniew i krzyk jeszcze bardziej zachęcają dzieci do dalszej agresji, utrwalając tym samym negatywne zachowania. Aby więc tego uniknąć, należy niezależnie od reakcji pociechy zachować opanowanie, tłumacząc jej cierpliwie, że przemoc jest dla innych bolesna i nieprzyjemna. Wychowanie nadpobudliwego dziecka nie należy do łatwych zadań, jednak dzięki właściwemu podejściu jest jak najbardziej możliwe.

Agresja a zaburzenia psychiczne

Często zdarza się, że nauczyciele i pedagodzy szkolni podejrzewają u nadpobudliwych dzieci choroby psychiczne, takie jak ADHD, ze względu na ich agresywne zachowania i problemy z koncentracją. Trzeba jednak wiedzieć, że nadpobudliwość znacznie częściej jest objawem nieprawidłowego wychowania lub złej sytuacji w domu, niż wrodzonej choroby, dlatego problemy wychowawcze nie są równoznaczne z posiadaniem ADHD. Jednak w razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy psychiatry dziecięcego, który pozwoli na ostateczne zdiagnozowane przyczyny agresywnych zachowań u dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *