Wychowanie

Czy wychowanie dzieci może być przyjemnością?

Niemal wszystko ma swoje dobre, jak i złe strony. Podobnie sprawa wygląda z wychowaniem dzieci. Wspólne aktywności i obserwacja rozwoju dziecka jest niezwykle przyjemna dla każdego rodzica, zdarzają się jednak sytuacje, kiedy opieka nad dzieckiem wydaje się prawdziwym przekleństwem. Co zrobić, aby również nieprzyjemne chwile były dla rodziców powodem do dumy?

System nagród i kar

Na negatywne doświadczenia spoglądamy często z zadowoleniem wtedy, kiedy dzięki nim poszerzyliśmy swoją wiedzę lub wyciągnęliśmy ważne nauki na przyszłość. Podobne możliwości daje wychowanie dzieci. Aby chwile nieposłuszeństwa i kłótni były przydatne, warto wykorzystać ich do prawidłowego rozwoju dzieci. Dobrym sposobem na to jest system nagród i kar. Pociechy nagradzane są za stosowanie się do zasad, a karane za nieposłuszeństwo. Aby jednak uniknąć przekupywania dziecka, można nagradzać je na przykład naklejkami, które w ramach kary będą kolejno odbierane. Za zebranie określonej liczby naklejek pociecha będzie mogła otrzymać większą nagrodę w postaci zabawki lub wyjazdu w wybrane przez nią miejsce.

Przede wszystkim opanowanie

Gniew jest złym doradcą i wie to każdy rodzic. Aby więc traktować wychowanie jako coś przyjemnego i satysfakcjonującego, należy przede wszystkim podejść do niego ze spokojem. Jeżeli dziecko widzi, że jest w stanie wyprowadzić rodzica z równowagi, często zachęca je to do dalszego nieposłuszeństwa. Należy więc zachować opanowanie również w tych gorszych chwilach, a z pewnością przyniesie to korzyść nie tylko dla rodzica, ale również dla dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *