Edukacja

Wychowanie bezstresowe – czy to ma sens?

Obecnie nie brakuje osób, które kreują się na ekspertów w sprawie wychowania dzieci. Piszą blogi parentingowe, na których dzielą się swoimi spostrzeżeniami oraz udzielają dobrych rad innym rodzicom. Zawsze piszą o tym, że wychowanie to trudny proces, dlatego właśnie nie warto tak bardzo przejmować się rodzicielskimi błędami. Będzie ich po prostu sporo. Kilka lat temu jednym z bardzo modnych trendów w wychowaniu było tak zwane wychowanie bezstresowe. To właśnie taki błąd popełniło sporo rodziców, którzy sądzili, że ograniczanie dzieciom jakichkolwiek rzeczy nie jest potrzebne.

Czy wychowanie bezstresowe ma sens?
Szybko okazało się, że tak zwane Wychowanie bezstresowe jest mocno krytykowane przez specjalistów takich, jak psychologowie czy pedagodzy. Rodzice, którzy uważali, że dzieciom nie należy absolutnie niczego zabraniać, aby nie doświadczały trudnych emocji, dowiedzieli się, że przecież wcześniej czy później dziecko spotka się z jakimiś ograniczeniami. Że świat nie zawsze będzie dla nich przychylny, zatem nie ma sensu ochraniać dziecka przed wszystkimi stresami, jakie mogą go spotkać na poszczególnych etapach jego życia.

Mądry rodzić pokazuje dzieciom, jak radzić sobie ze stresem
Tak naprawdę nie chodzi o to, aby kreować dzieciom jakieś sztuczne warunki i chronić je przed wszystkim, a raczej o to, aby pokazywać dzieciom jak mogą sobie radzić z przeciwnościami i stresem. Mądry rodzic zatem nie wychowuje dziecka bezstresowo, a jest blisko i swoją postawą pokazuje, jak maluch może poradzić sobie z trudnymi emocjami, jakich doświadcza w niekorzystnych dla siebie sytuacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *