Edukacja

Skąd czerpać wiedzę o tym, jak wychowywać swoje dziecko?

Wychowanie dzieci to temat, który wzbudza bardzo wiele emocji. W dzisiejszych czasach nie brakuje prawdziwych ekspertów, którzy mądrze podpowiadają jak wychowywać dzieci, ale też osób, które tylko silą się na mądrości i dobre porady. Skąd zatem brać wiedzę o tym, jak wychowywać swoje dziecko?

Bądź dobrym obserwatorem
Wychowania można się uczyć, jednak tak naprawdę najważniejsze jest to, aby obserwować swoje dziecko i reagować na to, co dzieje się w jego życiu. Rodzic uważny na potrzeby dziecka to rodzic, który raczej nie popełnia dużo błędów w wychowaniu. A zatem wychowanie to proces, podczas którego trzeba brać pod uwagę, czego na danym etapie rozwoju potrzebuje maluch. Nie można być sztywnym, trzeba zmieniać swoje podejście w miarę tego, jak maluch rozwija się i dorasta. Najważniejsza jest bliskość i miłość. Z biegiem życia dziecka, trzeba pozwalać mu na więcej, dawać szansę eksplorować świat, jak również popełniać różne błędy. Są one niezbędne do tego, by dziecko nauczyło się radzić sobie z przeciwnościami losu, a także w przyszłości podejmować trafne decyzje.

Akceptuj i kochaj bezinteresownie
Bezinteresowna miłość to najważniejsze, co można dać dziecku. Warto o tym pamiętać, kiedy w głowie pojawia się taka myśl, że dziecko nie jest takie, jakie chcielibyśmy aby było. Wychowanie to nie tresowanie. Dziecko ma prawo podejmować swoje własne autonomiczne decyzje, nie zgadzać się z rodzicami, postępować według swoich własnych potrzeb. Oczywiście rodzic musi być uważny, czy dziecku coś nie zagraża, bo przecież nie do końca zdaje ono sobie sprawę z różnych zagrożeń i niebezpieczeństw. Jeżeli jednak nic takiego się nie dzieje, pozwólmy dziecku na odrobinę w wolnej woli w podejmowaniu decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *