Rodzic

Jak nie popełniać błędów wychowawczych?

Miłość do dziecka to jedno z najpiękniejszych uczuć, jakich może doświadczyć człowiek. Niestety, miłość ta nie zawsze pomaga w tym, by w procesie wychowania nie pojawiły się poważne błędy ze strony rodziców. Najczęściej są one poddyktowane dobrymi intencjami, nie zmienia to jednak faktu, że są błędami. Wychowanie to nie tresowanie. Warto zapamiętać to zdanie i kierować się nim wtedy, gdy ma się ogromną ochotę zbyt mocno ingerować w życie dziecka.

Uważność
Refleksyjność i uważność to cechy, które pomagają rodzicom wyciągać wnioski ze swoich błędów wychowawczych. Tak naprawdę wszyscy rodzice je popełniają, jednak nie wszyscy rodzice potrafią się do nich przyznać, a nawet przeprosić za nie swoje dzieci. Często myślą, że utracą wtedy swój autorytet rodzicielski, a w oczach dziecka wypadną jako słabi. Nie jest to prawdą. Dziecko jest naprawdę wdzięczne, jeśli rodzic jest w stanie przyznać się do błędu. Nie zawsze umie to wyrazić w odpowiedni sposób, ale zawsze zapamięta to i dzięki temu zbuduje bardziej realistyczny obraz rodzica. A ten realistyczny obraz oznacza, że dziecko ani nie będzie rodzice idealizowało, ani też nie będzie go odrzucało, co bardzo często dzieje się w okresie nastoletniego buntu.

Bezgraniczna i bezwarunkowa miłość
Najwspanialsze uczucie, jakim rodzic może obdarować swoje dziecko to bezwarunkowa miłość. To jeden z poważnych błędów wychowawczych, jeśli ma się wobec malutkiego dziecka jakieś duże plany i oczekiwania, które naturalnie rosną wraz z dzieckiem. Lepiej nie popełniać tego błędu i przyjmować dziecko po prostu takim jakie jest. Pewnie będzie odbiegał od wyobrażeń o nim, jakie rodzice mieli, kiedy było jeszcze maleńkie, ale przecież żaden człowiek nie urodził się po to, aby spełniać czyjeś wyobrażenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *