Rodzic

Wychowywanie dzieci z trudnościami w nauce

Niekiedy zdarza się, że dziecko ma specyficzne trudności w nauce, zarówno jeśli chodzi o podstawowe umiejętności, takie jak nauka mowy, czy także nadążanie za rówieśnikami w szkole. Jakie są sposoby na wychowanie dziecka, którego rozwój jest spowolniony i czy zawsze idzie on w parze z trudnościami w szkole?

Opóźniona nauka mowy

Statystycznie dziecko powinno powiedzieć swoje pierwsze słowo przed pierwszymi urodzinami lub niedługo po nich. Jeśli jednak następuje to później lub maluch z wyjątkową trudnością uczy się nowych słów, konieczna może okazać się wizyta u pediatry. Pomoże on ocenić, czy dziecko ma zdrowy słuch oraz czy nie występują inne czynniki chorobowe, mogące opóźnić jego rozwój. Z badań wynika, że dzieci których matki w czasie ciąży spożywały alkohol lub paliły papierosy uczą się mówić wolniej. Jeżeli jednak różnica w tempie nauki jest znikoma, zazwyczaj nie wynika to z choroby, a jedynie świadczy na przykład o tym, że rodzice za mało czasu poświęcają na mówienie do dziecka.

Czy trudności w nauce mowy są powiązane z trudnościami w szkole?

Okazuje się, że dzieci które miały problem z nauką pierwszych słów, wcale nie osiągają gorszych wyników w szkole niż ich rówieśnicy. Jeżeli nie wystąpił czynnik chorobowy, maluchy potrafią bardzo szybko nadrobić luki w nauce. Dlatego jeśli dziecko uczy się mówić wyjątkowo wolno, a zasób jego słów jest niewielki, wcale nie oznacza to, że w przyszłości będzie wolniej uczył się też w szkole. Wręcz przeciwnie – wcale nie przekreśla to jego szans na zostanie prymusem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *